L1 Belgesi Nedir?

L1 Belgesi ticari amaçla yurt içi lojistik işletmeciliği yapacak, gerçek ve tüzel vergi mükellefleri tarafından edinilmesi zorunlu bir yetki belgesi türüdür. Araçlarınız için L1 Belgesi sahibi bir firma ile çalıştığınız takdirde, kantar ve trafik denetleme uygulamalarında Yetki Belgesi eksikliklerinden kaynaklanan cezai işlemlere tabi olmadan, taşımacılık işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz. Yüksek maliyetler sebebiyle K1 yetki belgesi satın alamayan şahıslar, L1 yetki belgesi sahibi firmalar üzerinden çalışarak bu sorunu rahatlıkla çözebilmektedirler.

Yetki belgesi gerektiren tüm nakliye işlemleri, K1 Belgesi ile aynı özelliklere sahip L1 Belgesi üzerinden yapılmaktadır. L1 Belgesi ile ilgili sözleşmeler en az 12 ay olarak düzenlenmekte ve imzalanmaktadır. Yapacağınız taşımacılık işlemlerinize anlaşma yaptığınız L1 yetki belgesi sahibi şirket üzerinden devam edersiniz. Bu sebeple, tercih edeceğiniz L1 Belgesi sahibi şirketin güvenilir olması, trafik denetleme ekipleri tarafından uygulanan para cezalarını en aza indirerek ceza puanı sisteminde güvenilirliğinizi korur. Meslektaşlarımız adına, K1 yetki belgesi başvuru prosedürleri ve satın alma işlemleri büyük külfetler oluşturduğu için, Yurt Lojistik güvencesi ile L1 Yetki Belgesi altında çalışma imkanı sunmaktayız. L1 yetki belgesi sahibi olarak yetki belgesi olmayan kişi ve firmalarla kiralık olarak çalışan firmalar arasında lider olan firmamız ve uzman çalışma ekibimizle birlikte, siz değerli meslektaşlarımıza hizmet etmekten gurur duyuyoruz.

TEMİN EDİLEBİLEN YETKİ BELGESİ HAKKINDA

Ulaştırma Bakanlığı’nın Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında, yurt içinde taşımacılık yapacak ticari araçlar ile gerçek ve tüzel kişilere, çalışma iznini veren belgenin adıdır. Gerçek ve tüzel vergi mükellefler tarafından, K1 – L1 belgeleri edinilerek bu belgeye dahil edilen tüm araçların “Ticari Yük Nakli” kullanım sınıfına dahil olması gerekmektedir. K1 Belgesi bulunmayan veya alamayan kişiler, L1 yetki belgesi sahibi firmaların bünyesinde yer alarak K1 Belgesi ile aynı haklara sahip L1 yetki belgesinin kullanım haklarına sahip olabilirler.

L1 Yetki belgesine kayıtlı her bir araca özel olarak düzenlenecek olan taşıt kartı, araç sahiplerinin sorunsuz bir şekilde taşımacılık yapmasına imkan vermektedir. Bu sebeple, tercih edeceğiniz L1 yetki belgesi sahibinin kurumsallığı ve güvenilirliği, trafik ve ulaştırma denetleme ekipleri tarafından uygulanan para cezalarını en aza indirerek, kazancınız korur. Ayrıca “Yük Bildirimi” ve “Yük Sigortası” gibi zorunlu hale getirilecek yeni mevzuatlarda, iş akışınızı hızlı, hatasız ve kolay yapabilmenizi sağlayacaktır. Yetki belgeleri yük taşıyanlar ve yolcu taşıyanlar olarak iki ana grupta düzenlenmektedir. Düzenlenen belgeler sadece taşımacılık yapanlara değil aynı zamanda taşıma işlerini organize edenlere ve nakliye komisyonculuğu yapanlara da verilmektedir.

L1 BELGESİNDE ÇALIŞMA

Yetki belgesine bağlı olarak araç çalıştırma işlemleri, K1 Belgesi ile aynı özelliklere sahip L1 Belgesi sahibi firmalar üzerinden yapılmaktadır. K1 Belgesi alırken zorunlu tutulan şartlar, L1 Yetki Belgesi sahibi firmalar aracılığı ile yetki belgesi kullanımı yapılırken sizlerden istenmez. Ayrıca Ticaret Odasına kayıt, uzman personel bulundurma, yükleme, boşaltma ve yeterli depolama alanı gibi istenen ek şartlar, L1 belgesi sahibi firmalar aracılığı ile yetki belgesi kullanımı yapılırken sizlerden istenmemektedir.

Ege Yurt Lojistik tarafından sunulan L1 Belgesi kullanım hizmetleri ile, L1 yetki belgesini en az 12 ay süreliğine güvenle kullanabilirsiniz. Yapacağınız taşımacılık işlemlerinizde aracınıza tanımlanmış taşıt kartı ile L1 yetki belgesi sahibi şirket üzerinden devam edersiniz. Bu konuda size hizmet vereceğini vaat eden şirketlerin kurumsal olup olmadıkları ve güncel karayolu taşıma mevzuatını takip edip etmedikleri oldukça önemlidir. Karayolu Taşıma Yönetmeliğine uyum sağlayamayan ve yeni mevzuatın gereklerini yerine getiremeyen şirketler nedeniyle mağdur olmuş çok sayıda meslektaşımız bulunmaktadır. Hızlı, hatasız, sözünün eri ve her zaman sizin kazancınızı artırmaya odaklanan bir firma arıyorsanız bizi arayınız.

Call Now ButtonHemen Arayın
× Whatsapp'tan Bilgi Almak İçin Tıklayınız