K1 Belgesi Nedir?

K1 Belgesi Kamyonlar , Tırlar ve Dorseleri, Kamyonetler ve Özel Amaçlı Yük Taşıyan araçlar için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından uygulanan, trafiğe çıkmak için alınması mecbur olan ve alınmadığı taktirde maddi cezalar uygulanan bir taşıma yönetmeliğindeki belgelerden sadece biridir. 2020 Yılında bu yasaya ek olarak U-ETDS de gelmektedir. Bu şekilde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ülkemizde yük istatistiğini tutacak yatırımlarını bu yönde şekillendirebilecektir. K1 Belgesi genel olarak yol kenarı denetim istasyonlarında denetlense de Trafik ve Jandarma ekiplerinin de denetleme hakkı vardır ve denetlerler.

k1 belgesi

K1 Belgesi alacak durumunuz yoksa yerine L1 Yetki Belgesi sahibi bir firma bünyesinde çalışarak karayollarına çıkabilirsiniz. Ancak bu belge ile çalışırken belge sahibi firmanın fatura ve irsaliyesini kullanmazsanız yine belgesizlik cezası karşılaşabilirsiniz. Karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle eğer belge almak yerine temin etme seçeneğini seçerseniz bizden tavsiye kim olursa olsun sağlam bir firma ile çalışın aksi halde bir gün içerisinde altınızdaki arabadan daha fazla sahibi bir firma bünyesinde çalışarak karayollarına çıkabilirsiniz. Ancak bu belge ile çalışırken belge sahibi firmanın fatura ve irsaliyesini kullanmazsanız yine belgesizlik cezası karşılaşabilirsiniz. Karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle eğer belge almak yerine temin etme seçeneğini seçerseniz bizden tavsiye kim olursa olsun sağlam bir firma ile çalışın aksi halde bir gün içerisinde altınızdaki arabadan daha fazla ceza yiyebilirsiniz.

Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında yürürlüğe girerek, yurt içinde ticari taşımacılık yapan şahıs ve şirketlerin, trafiğe çıkmadan önce alınması zorunlu tutulan ulaştırma belge türüdür. Gerçek ve tüzel vergi mükellefleri tarafından, K1 belgesi edinilerek dahil edilecek tüm araçların “Ticari Yük Nakli” kullanım sınıfına dahil olması gerekmektedir.

Danışmanlık işlemleri doğrultusunda, K1 Yetki Belgesi kiralanamaz, yalnız satın alınabilmektedir. Yüksek maliyetler doğrultusunda K1 yetki belgesini alamayan şahıslar, L1 yetki belgesi sahibi firmalar üzerinden, yük taşıma amaçları doğrultusunda trafiğe çıkabilme sorunlarını ortadan kaldırabilirler. Taşımacılık işlemlerinize ve gelişen yeni çalışmalarınıza, yetki belgesine kayıt yaptırdığınız L1 Belgesi sahibi şirket üzerinden devam edersiniz.

Bu sebeple, tercih edeceğiniz L1 Belgesi sahibi şirketin güvenilir olması, trafik denetleme ekipleri tarafından uygulanan para cezalarını en aza indirerek ceza puanı sisteminde güvenilirliğinizi korur. Meslektaşlarımız adına, K1 yetki belgesi başvuru prosedürleri ve satın alma işlemleri büyük külfetler oluşturduğu için, Yurt Lojistik güvencesi ile L1 Yetki Belgesi kullanım işlemlerini çözüme kavuşturmuş bulunmaktayız. L1 Yetki belgesi alanında lider firmamız ve uzman çalışma ekibimizle birlikte, siz değerli meslektaşlarımıza hizmet etmekten gurur duyuyoruz.

Call Now ButtonHemen Arayın
× Whatsapp'tan Bilgi Almak İçin Tıklayınız